Potocznie nazywany zbójem, łobuzem Zakapior, dla okolic i rejonów Bieszczad zyskał zupełnie odmienne znaczenie. Jest nim człowiek, według legend określany mianem przyjaznego ducha gór, który wskazywał kupcom drogę lub ostrzegał ich przed niebezpieczeństwem. Dziś Zakapiory cieszą się sławą jako atrakcja turystyczna, dla odwiedzających to miejsce turystów.
Grupa ludzi jako atrakcja turystyczna Bieszczadów?
Utrzymujący się z wszelakiej działalności artystycznej Zakapiory, stanowią duchowe i rdzenne serce bieszczadzkiej społeczności. Często są to ludzie obsługujący ruch turystyczny, bądź artyści, którzy szukają okazji do wystąpień publicznych dla kameralnej zazwyczaj publiczności.
Swoboda mottem życia bieszczadzkich zakapiorów
Bycie Zakapiorem to w głównej mierze styl życia oraz miłość do Bieszczad. Typowy obraz zakapiora jawi się jako bardzo szanowany, obarczony pewnymi słabościami, z silną osobowością człowiek, który rozwija swoje zdolności artystyczne. Są to bowiem często wykształceni i wysoko postawieni niegdyś ludzie. Rezygnując ze swoich posad, gonitw za pieniądzem i dotychczasowych wygód osiedlili się na terenie Bieszczad, gdzie toczą skromne, lecz spokojne życie. Właśnie ta swoboda ich działań, staje się dla turystów tak bardzo atrakcyjna. Spotkania z zakapiorami bywają przez to bardzo inspirującymi i wzbogacającymi doświadczeniami.
Spotkanie bieszczadzkiego zakapiora
Spotkać zakapiora można w kameralnych miejscach, barach, restauracjach. To właśnie tam Zakapiory często koncertując zbierając małą, choć bardzo zaangażowaną publikę. Po skończonych koncertach zazwyczaj można z nimi porozmawiać i wymienić się swoimi doświadczeniami i myślami. Są to ludzie, którzy z zasady noszą bardzo bogaty zasób historii i cennych mądrości życiowych. Interakcja z nimi sama w sobie staje się przez to bardzo cenną atrakcją.