Bieszczady często kojarzone są ze… studentami. Z osobami, które w wolnym czasie brały plecak i wędrowały po górskich szlakach, ciesząc się przyjemnymi chwilami. Może dzisiaj na bieszczadzkich szlakach nie ma aż tylu studentów, ale na pewno w tym urokliwym regionie nie brakuje fascynująco pięknych miejsc.
Pierwszy – Sanok
W tym mieście czekają na turystów, takie atrakcje, jak:
- Muzeum Historyczne – gdzie znaleźć można m.in. wspaniałe dzieła Zdzisława Beksińskiego, który od samego dnia urodzenia związany był z Sanokiem,
- Muzeum Budownictwa Ludowego – niezwykły skansen, który został umiejscowiony po drugiej stronie Sanu.
Nie lada atrakcją są Duża Obwodnica Bieszczadzka i Mała Obwodnica Bieszczadzka, które widziane z lotu ptaka, przypominać mogą dużego, ale pozawijanego węża. Atrakcja nie lada, gdzie należy wykazać się ostrożnością, aby nie doprowadzić do kolizji drogowej z innymi uczestnikami ruchu. Duża Obwodnica Bieszczadzka ma długość ok. 150 km. Mała ma niecałe 100 km długości.
Lesko, czyli miasteczko jakie nazywane jest Bramą do Bieszczad
Na uwagę zasługuje leski zamek, który był wielokrotnie odbudowany po różnych pożarach. Dzisiaj znaleźć można w tym zamku niezwykle urokliwy pensjonat. Leski Kamień znajduje się ok. 3 km od miasta. Wspaniała, naturalna budowla stała się natchnieniem dla takich osobistości, jak Aleksander Fredro i Wincenty Pol.
Warto również zajrzeć do miejscowości Muczne, gdzie od 1975 roku znaleźć można luksusowy ośrodek łowiecki Urzędu Rady Ministrów. Aktualnie został on zamieniony na hotel robotniczy. Muczne to dobra baza wypadowa w wyższe partie Bieszczad.