Województwo podkarpackie to – jak sama nazwa wskazuje – region znajdujący się blisko Karpat. Czyli takie przedgórze. Dobry teren dla osób, które nie mają doświadczenia w chodzeniu po górach, ale jednak coś z wysokości chciałyby zobaczyć. Co warto wiedzieć o tym województwie?
Ciekawe i zajmujące informacje na temat Podkarpacia
- Na Podkarpaciu znaleźć można dwie rzeki (tzn. jest ich zdecydowanie więcej, ale te dwie zasługują na uwagę): Strwiąż i Mszanka. One to są dopływami rzeki Dniestr. A jak wiadomo to ona sama wpływa do Morza Czarnego. Jaki z tego wniosek? Woda z Podkarpacia przebywa całkiem długą trasę, zanim znajdzie się w większym zbiorniku.
- W województwie Podkarpackim znaleźć można zaporę w Solinie. Jest to najwyższa konstrukcja tego typu, w Polsce. Warto wspomnieć o samej Solinie – jest to to najbardziej pojemny sztuczny akwen w naszym kraju. Aczkolwiek, pod względem powierzchni – Solina nie jest zbyt duża. Są zdecydowanie większe jeziora od niej.
- Czym są proziaki? Gdyby takie pytanie zadać miejscowym, od razu będą oni wiedzieli, że trzeba udać się do kuchni. Są to bowiem charakterystyczne placki, jakie powiązane są z tym właśnie regionem. Piecze się je na sodzie. Stąd też wzięła się nazwa. Proza oznacza bowiem sodę.
- Z Podkarpaciem związanych jest kilka znanych osobistości. Mowa tutaj m.in. o Marii Konopnickiej. Mieszkała ona w Żarnowcu, w dworku, który otrzymała w prezencie od narodu. Jan Potocki związany był z rodu, który był właścicielem zamku w Łańcucie. Nie można również zapomnieć o Aleksandrze Fredro. Był on właścicielem zamku Kamieniec w Odrzykoniu, który stał się inspiracją do napisania „Zemsty”.
Wow! W podkarpackim znajduje się największa w Polsce zapora.